Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Porady materace

Lateks w materacach.
Naturalny lateks vs lateks syntetyczny:
lateks naturalny i sztuczny.

Czy warto kupić materace z naturalnego lateksu?

08 lipiec 2024
grubosc materaca

Kiedy przychodzi czas na zakup nowego materaca, wiele osób zastanawia się nad wyborem między lateksem naturalnym a lateksem syntetycznym. Obie te opcje mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest zrozumienie różnic między nimi, aby podjąć najlepszą decyzję.

Różnice między lateksem naturalnym a lateksem syntetycznym oprócz sposobu produkcji obejmują również właściwości materaców. Lateks naturalny jest zazwyczaj bardziej trwały i odporny na deformacje, podczas gdy lateks syntetyczny może być bardziej podatny na zniszczenia. Ponadto, lateks naturalny jest bardziej przyjazny dla środowiska, jak i zdrowia osoby śpiącej ponieważ jego produkcja i użytkowanie nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji chemicznych.

Lateks naturalny pochodzi bezpośrednio z soku Hevea brasiliensis, czyli drzewa kauczukowego. Jest on wyprodukowany w sposób całkowicie naturalny, bez dodatku sztucznych substancji chemicznych. Z drugiej strony, lateks syntetyczny jest produkowany przy użyciu różnych substancji chemicznych, które są zoptymalizowane w laboratorium w celu naśladowania właściwości lateksu naturalnego.

Poniżej prezebtujemy porównanie lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego w materacach.

Wprowadzenie do lateksu w materacach

Lateks może występować w dwóch głównych formach: naturalnej i syntetycznej. Czym jednak jest lateks i w jaki sposób funkcjonuje w konstrukcji materaców? Jakie są różnice pomiędzy lateksem naturalnym i lateksem syntetycznym? 

mleczko lateksowe

Czym w ogóle jest lateks?

Lateks jest emulsją mikrocząstek polimerowych w wodzie. Lateksy występują naturalnie w przyrodzie jako mleczko drzewa kauczukowaego, stosowane są również lateksy sztuczne.

Proces pozyskiwania lateksu naturalnego składa się z pobierania soków mlecznych z drzew, by następnie przetworzyć je w surowiec, który może być wykorzystany do produkcji różnych produktów, w tym materacy lateksowych.

Wytwarzanie lateksu syntetycznego - sztucznego to złożony proces produkcyjny, którym zajmuje się przemysł wymagjący specjalistycznej wiedzy i urządzeń.

Historia  Lateksu

Pianka lateksowa do stosowania w materacach została wynaleziona w latach dwudziestych XX wieku. Firma Dunlop (tak, firma produkująca opony) wymyśliła, jak przekształcić płynny sok z drzewa kauczukowego w elastyczną piankę. Szybko stała się znaczącym komponentem w branży materaców i początkowo cała pianka lateksowa do przemysłu sypialnianego była produkowana w 100% z lateksu naturalnego. Jednak podczas drugiej wojny światowej naukowcy starali się znaleźć alternatywę. Wynaleziono wówczas lateks syntetyczny, wykorzystujący związki ropy naftowej, będący próbą odtworzenia struktury molekularnej lateksu naturalnego.

Zastosowanie lateksu w materacach

lateks w materacach

W materacach, lateks odgrywa znaczącą rolę jako materiał stosowany w warstwach komfortu, czyli warstwach  zewnętrznych stworzonych, aby poprawić wygodę osoby korzystającej z materaca. Pokrycie z lateksu, umożliwia lepsze dopasowanie materaca do pozycji ciała. Lateks jest ceniony w matercach dzięki swoim naturalnym i zdrowotnym korzyściom, a także ze względu na  wyjątkową zdolność do jednoczesnego zapewniania ulgi - redukcji nacisku i wsparcia ciała.

Co robi lateks w materacu?

W materacach lateks może być stosowany zarówno w materacach kieszeniowych - nad spręzynami, jak i w materacach wykonanych w całości z lateksu.

Pianka lateksowa delikatnie otula ciężkie części ciała, takie jak biodra i ramiona. Lateks dopasowuje się do kształtu ciała zapewniając zmniejszenie nacisku w pobliżu stawów i dolnej części pleców, a jego naturalna wysoka elastyczność pozwala zachować anatomiczne ustawienie kręgosłupa, delikatnie podtrzymując lżejsze obszary, takie jak szyja i plecy. W skrócie: lateks w materacu zapewnia komfort i redukcję nacisku, a jednocześnie dobrze podpiera ciało powodując, że śpiąca osoba nie zapada się nadmiernie w materac.

Zalety materacy lateksowych

Lateks w materacu zapewnia:

 • Komfort – reaguje i dopasowuje się do kształtu ciała.
 • Trwałość – odporny na zużycie,  najlepszy materac lateksowy może służyć nawet do 15 lat.
 • Higiena - nie gromadzi kurzu, nie rozwija się w nim pleśń.
 • Niskie koszty utrzymania – odporny na kurz, roztocza i pleśń.
 • Przyjazny dla środowiska – ze względu na swoją trwałość pozostawia niski ślad węglowy.
 • Naturalnie ognioodporny - nie zawiera łatwopalnych chemikaliów jak pianki poliuretanowe.

Jako materiał o wysokiej przewiewności oraz elastyczności, lateks w materacach jest ceniony za swoją naturalną, higieniczną oraz wygodną strukturę. Materac wykonany z samego lateksu pozwala na zastosowanie stelaża regulowanego ręcznie lub elektrycznie. Materac lateksowy jest wygodny, trwały i higieniczny.

Różnice pomiędzy lateksem naturalnym i lateksem syntetycznym - rodzaje lateksu

naturalny latex vs syntetyczny

Porównanie lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego stosowanego w materacach

Proces pozyskiwania lateksu naturalnego - jak powstaje naturalny lateks?

Naturalny lateks jest taki, jak sama nazwa wskazuje. Surowy płynny lateks pozyskiwany jest z tropikalnych drzew kauczukowych i przekształcany w piankę bez dodatku syntetycznego lateksu. Lateks naturalny jest to sok mleczny z drzewa kauczukodajnego zwany mleczkiem kauczukowym, Drzewa lateksowe są hodowane na plantacjach w środowiskach tropikalnych, występujących głównie w południowo-wschodniej Azji. Lateks jest zbierany w podobny sposób, jak sok klonowy na syrop klonowy. Pozyskanie jest zrównoważone i nie szkodzi drzewom, a każde drzewo wytwarza około 1 galona płynnego soku lateksowego dziennie.

Produkcja lateksu syntetycznego - sztucznego

Produkcja lateksu syntetycznego odbywa się poprzez tworzenie wszelkich emulsji polimerów, co jest procesem przemysłowym. Lateks syntetyczny jest wytwarzany za pomocą mieszanego lateksu - koloidalnego roztworu kauczuku naturalnego dostosowanego do potrzeb końcowego produktu. Lateks syntetyczny to sztuczna wersja lateksu naturalnego. Jet to materiał całkowicie sztuczny i zasadniczo wykonany z tworzywa sztucznego, podobnie jak większość innych konwencjonalnych pianek. Koszt jest niższy niż w przypadku lateksu naturalnego.

Porównanie właściwości fizycznych materaców z lateksu - czy każdy materac z lateksu jest tak samo elastyczny?

Porównując właściwości fizyczne lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego, można zauważyć, że naturalny lateks ma elastyczność niespotykaną w piankach poliuetanowych, ponieważ jest sprężysty i nie jest tworzywem sztucznym. Naturalny lateks rozciąga się - daje niesamowity komfort, a jednocześnie odpycha - podpiera ciało, by nie zatapiało się w materac. Inne pianki zwykle robią jedno lub drugie, ale nie oba na raz.

Porównując lateks naturalny z syntetycznym

Materace z wykonane z naturalnego lateksu są cenione za: 
 • przewiewność,
 • elastyczność 
 • odporność na gromadzenie drobnoustrojów
Materace wykonane z  lateksu syntetycznego:
 • mogą być tańsze w produkcji,
 • są mniej elastyczne
 • są mniej przewiewne

Uwaga: lateks syntetyczny może nie zapewniać takiej samej elastyczności i przewiewności jak lateks naturalny. 

Natomiast lateks syntetyczny jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne -  wymaga większej siły przy rozdzieraniu, jednak brakuje mu elastyczności lateksu naturalnego, przez co wydaje się nieco sztywny. Ten brak elastyczności powoduje, że lateks syntetyczny nie dopasuje się do ciała w taki sam sposób, w jaki może to zrobić lateks naturalny. Lateks syntetyczny zachowa jednak właściwości antybakteryjne i hypoalergiczne. 

Zalety i wady poszczególnych typów lateksu

Zalety materacy z lateksem naturalnym

Materace z lateksem naturalnym charakteryzują się wysoką jakością, znakomitą przewiewnością oraz dużą elastycznością. Dzięki naturalnemu lateksowi materace te są wyjątkowo odporne na gromadzenie drobnoustrojów, co przyczynia się do utrzymania higienicznych warunków snu. Ponadto lateks naturalny jest odpowiedni dla alergików, ponieważ jest mniej podatny na gromadzenie roztoczy, zapewniając zdrowe i bezpieczne środowisko do spania. Lateks jest produktem bardzo bezpiecznym dla zdrowia,

Wady materacy z lateksem naturalnym

Jedną z głównych wad materacy z lateksem naturalnym jest ich wyższa cena w porównaniu z lateksem syntetycznym. 

Zalety materacy z lateksem syntetycznym

Materace z lateksem syntetycznym często są tańsze w produkcji, co może być atrakcyjne dla konsumentów poszukujących bardziej przystępnej ceny. Ponadto lateks syntetyczny może być dopasowany do potrzeb końcowego produktu, bywa mieszany z innymi surowcami, dzięki czemu można zmieniać jego cechy, co pozwala na uzyskanie różnorodnych właściwości fizycznych materaca w zależności od oczekiwań użytkowników - większe otulenie ciała, trudnopalność itd.

Wady materacy lateksowych - syntetycznych

Chociaż lateks syntetyczny może być bardziej ekonomiczny, to jego właściwości fizyczne mogą nie do końca odpowiadać oczekiwaniom użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi o przewiewność i elastyczność, co może wpłynąć na komfort snu.Wady - 

Zalety lateksu mieszanego. Lateks mieszany - surowiec optymalny?

Oprócz materaców całkowicie naturalnych lub syntetycznych istnieje tez spora grupa modeli materaców z lateksem mieszanym. Lateks mieszany to połączenie lateksu syntetycznego i lateksu naturalnego. Zwykle poziom naturalnego mleczka kauczukowego  w takim lateksie wynosi  15% do 25%, a pozostałą część stanowi lateks syntetyczny. Mieszanki są bardzo popularne, ponieważ zawierają  naturalne składniki bez konieczności płacenia za całkowicie naturalny produkt.

Wady lateksu mieszanego

Zwykle, gdy lub jeśli omawiany jest termin „mieszany”, jest on reklamowany jako „najlepszy z obu światów”, naturalny pod względem elastyczności i syntetyczny pod względem wytrzymałości. Rzeczywistość jest taka, że ​​jest zwykle w większości syntetyczny. Po zmieszaniu z tak małą ilością naturalnego lateksu nie zapewnia takich samych korzyści w zakresie elastyczności jak całkowicie naturalny lateks. Mieszany lateks jest korzystniejszy pod względem kosztów, ale materiał jest w dalszym ciągu zasadniczo tworzywem sztucznym.

Koszt zakupu materaca z naturalnym lateksem

Jakie są koszty zakupu materaca zawierającego lateks naturalny?

Cena a jakość materaca z lateksem naturalnym

Materace z naturalnego lateksu na pwewno są bardziej trwałe i odporne na wygniecenia. Ponadto materace produkowane w technologii Talalalay charakteryzują się dużo lepszą cyrkulacją powietrza, co znacząco redukuje nocne pocenie się. Są także bardziej ekologiczne i hipoalergiczne. Ze względu na wyższą elastyczność lepiej dopasowują się do ciała niż lateks syntetyczny.

Materace z lateksem naturalnym są zwykle droższe, jednak oferują wyższą jakość, odporność na alergeny i komfortowy sen, co sprawia, że są dobrą inwestycją w zdrowy sen.

 • Podstawowe modele (1500 - 3000 PLN):

  • Mogą zawierać cieńszą np 3-4 cm warstwę naturalnego lateksu, która jest umieszczona na górze materaca piankowego lub kieszeniowego
  • Sprawdzą się dla osób z ograniczonym budżetem, ale oczekujących podstawowego komfortu.
  • BAHRAIN TALALAY NATURAL H2, MULTIPOCKET TALALAY NATURAL H2

 • Średnia półka (3000 - 6000 PLN):

  • Grubsza warstwa lateksu naturalnego, np. 7 cm, co zwiększa komfort i trwałość.
  • Dobra równowaga między ceną a jakością, idealna dla osób szukających komfortu i trwałości.
  • CZAR NOCY TALALAY NATURAL X7 H2, MULTIPOCKET TALALAY NATURAL X7 H2, VENUS TALALAY NATURAL X7 H2

 • Wyższa półka (6000 - 10,000 PLN i więcej):

  • W całości wykonane z lateksu naturalnego.
  • Najwyższa jakość grubości i gęstości lateksu.
  • Najlepszy wybór dla osób szukających najwyższego komfortu, trwałości i ekologicznych rozwiązań.
  • SUENO VITAL H2, MEDIVIS TALALAY EMBRACE H3

Czy istneją materace wykonane ze 100% naturalnego lateksu? 

Tak. Nasze materace Talalay Natural wykonane ze 100% naturalnego lateksu Talalay beż żadnych sztucznych dodatków! Jako nieliczni w Polsce możemy zagwarantować, że wkład lateksowy jest w całości wykonany z mleczno-białego soku drzewa kauczukowego Hevea brasiliensis. Gwarancją pochodzenia naszego naturalnego lateksu są certyfikaty Vita Talalay, co oznacza, że wkład lateksowy przeszedł rygorystyczne testy, a jego jakość potwierdza wiele instytucji. Daje to gwarancję, że zarówno pochodzenie mleczka kauczukowego, jak i proces produkcji latesu jest na najwyższym poziomie.

Polecamy materace z naturalnym lateksem:

Może Cię zainteresować również:

materac na wymiar
14 październik 2013
Poradnik Sklep z materacami na wymiar zamówienie | najlepszy producent materacy 24 Maj 2023 Posz...
Ból pleców jaki materac wybrać
16 październik 2013
Poradnik Materac na ból kręgosłupa. Jaki materac wybrać?   28 Czerwiec 2021 Jeżeli cierpisz na...
14 maj 2024
Poradnik Najlepsze Łóżka i Sypialnie w Lubinie: Kompleksowy Przewodnik Poszukujesz idealnego mie...