Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty


Najlepszy materac - kieszeniowy czy piankowy, który materac wybrać?

19 luty 2024
materac na ból pleców, kręgosłupa, szyi, ramienia

Od wyboru nowego materaca będzie zależeć nasz komfort snu przez najbliższe kilka lat. Niezależnie od tego, czy wolisz twardy, czy miękki materac, czy też masz jakieś wyjątkowe wymagania, np. łagodzenie bólu pleców — zacznij od określenia swoich konkretnych potrzeb i preferencji związanych ze snem i na tej podstawie zastanów się, jaki materac wybrać.

Uznani polscy producenci, np. M&K Foam — Materace KOŁO oferują wiele rodzajów wypełnień. Jak w tym się nie pogubić? Jak wybrać najlepszy materac dla siebie??

Materac piankowy czy kieszeniowy - który jest lepszy?

Zasadniczo ze względu na swoją budowę materace dzielą się na materace sprężynowe (bonellowe, kieszeniowe) i materace piankowe.

Materac sprężynowe posiadają rdzeń, który jest oparty na systemie sprężyn. Natomiast materace piankowe są całkowicie wykonane z pianki.

Materac sprężynowe i piankowe różnią się pod względem technologii wykonania oraz właściwości, co daje użytkownikom szeroki zakres wyboru w zależności od potrzeb.

materace bonelowe

Materace bonelowe

Składa się z jednego, ciągłego drutu, który jest nawinięty w spiralę. 

materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe

posiadają rdzeń ze sprężyn zamkniętych w osobnych kieszonkach

materace piankowe

Materace piankowe

zbudowane z jednej lub kilku różnych warstw pianki


Czy materac sprężynowy jest dobry? 

Materace sprężynowe określamy jako kieszeniowe, ponieważ każda ze sprężyn osadzona jest w osobnej kieszonce. Sprężyny działają niezależnie od siebie, dzięki czemu zapewniają punktowe podparcie ciała i indywidualnie reagują na nacisk. Nowoczesne rozwiązanie w postaci sprężyn kieszeniowych zapewnia wysoki komfort snu w przeciwieństwie do tradycyjnych sprężyn bonellowych. Taka konstrukcja materaca sprawia, że amortyzuje on ruchy partnera i redukuje nacisk.


W przypadku dolegliwości związanych z bólami kręgosłupa lub stawów możliwe jest zwiększenie dopasowania w materacach sprężynowych poprzez wybór ilości sprężyn oraz ich stref twardości.

Materac kieszeniowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak należy zwrócić uwagę na jego budowę. Na rynku jest dostępnych wiele modeli różniących się konstrukcją. W zależności od wypełnienia możemy zdecydować się na materac podstwowy lub klasy premium. Od naszego wyboru będzie zależeć również komfort snu.

Jaki materac kieszeniowy wybrać?

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca kieszeniowego:

  • ilość sprężyn
  • strefowość (materace jednostrefowe lub siedmiostrefowe)
  • rodzaj zastosowanego wypełnienia (nad i pod sprężynami)

Komfortowy sen to wybór odpowiedniego rodzaju i ilości sprężyn

Każda sprężyna osobno - jaki model kieszeniowy wybrać ?

Oczywiście, najlepszy model materaca kieszeniowego z osobnymi sprężynami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby przeanalizować różne materace, aby znaleźć ten, który jest dla Ciebie idealny.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni materac kieszeniowy z osobnymi sprężynami:

 • Zwróć uwagę na ilość sprężyn - im więcej sprężyn, tym bardziej dokładne dopasowanie i dłuższa żywotność materaca
 • Zdecyduj, czy chcesz materac ze zwykłą pianką, z pianką HR, czy lateksem - od tego zależy wiele, np dodatkowy komfort, podparcie lub antyalergiczność.
 • Zdecyduj ile stref twardości powinien posiadać materac

Jaka powinna być ilość sprężyn w materacu kieszeniowym?

Modele kieszeniowe to rodzaje materacy, w których każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszeni a różnią się pod kątem ich ilości. Są to materace posiadające :

 • około 260 sprężyn na m2 - jest to minimalna liczba sprężyn aby komfortowo podpierały całe ciało (modele Pocket,Estrella)
 • około 500 sprężyn na m2 - są to sprężyny multipocket, zwiększenie ich ilości wpływa mocno na komfort wypoczynku (modele Venus Multipocket, Multipocket Talalay)
 • około 1000 sprężyn na m2 - zapewniają najwyższy poziom regeneracji, te modele są idealnym wyborem dla najbardziej wymagających klientów (modele z serii Czar Nocy)

Jaka powinna być ilość sprężyn w materacu kieszeniowym? Odpowiedź jest prosta: jak największaim więcej sprężyn, tym bardziej dokładne dopasowanie i dłuższa żywotność materaca

Ile stref twardości powinien posiadać materac? Sprężyna jednopolowa vs sprężyna siedmiopolowa:

Sprężyny jednopolowe i siedmiopolowe to dwa rodzaje sprężyn stosowanych w materacach. Różnią się budową i sposobem działania.

jaki materac wybrać jedno- czy siedmiopolowy?
Materac 1-sterfowy będzie najlepszym wyborem gdy :
 • śpisz w różnych pozycjach,
 • jesteś bardzo wysoki lub niski (odbiegasz wzrostem od tzw. średniej)
 • śpisz na brzuchu
 • kupujesz materac dla dziecka,
 • wolisz twardszy materac
Materac 7-sterfowy będzie najlepszym wyborem gdy :
 •  potrzebujesz miękkiego podparcia ramion, bioder oraz dolnego odcinka kręgosłupa
 • lubisz mocniejsze dopasowanie do ciała
 • śpisz na boku lub na plecach
 • preferujesz bardziej miękkie materace

Dzięki zastosowaniu siedmiu stref twardości materac zapewnia odpowiednie podparcie dla całego ciała, od głowy po stopy

Ile stref twardości powinien mieć materac?

Liczba stref twardości materaca jest kwestią indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli masz problemy ze snem lub bólami pleców, możesz wybrać materac o siedmiu strefach twardości. Taki materac zapewni Ci bardzo dokładne dopasowanie do ciała i komfort.

Jeśli szukasz dobrego podparcia - twardszego materaca lub śpisz na brzuchu, to wybierz materac jednostrefowy.

Co kryje w sobie materac poza sprężynami? Rodzaje wypełnień

Sprężynowy czy piankowy, wszystkie materace wypełnione są różnego rodzaju materiałami. Zarówno materace kieszeniowe i piankowe wypełnione są piankami wysokoelastycznymi, termoelastycznymi czy lateksem. Wśród materacy kieszeniowych poza sprężynami występują wypełnienia takie jak:

 • Pianka poliuretanowa - podstawowa pianka zastosowana,np. modelu Estrella

 • Pianka wysokoealstyczna HR - bardzo szybko reagująca na nacisk i szybko wracająca do pierwotnego kształtu, np. w modelu Adam i Ewa Multi

 • Pianka termoelastyczna (memory) - zapamiętuje kształ ciała i dopasowuje się pod wpływem ciepła, np. model Laguna

 • Latekselastyczny i  bardzo higieniczny, np. model Venus Multipocket

 • Naturalny Lateks Talalay - antyalergiczny, przewiewny  i komfortowy, np. model Multipocket Talalay

Jeżeli senior z powodów zdrowotnych spędza dużą ilość czasu w łóżku, powinniśmy zadbać o to by materac łagodził wszelkie uciski i miał właściwości przeciwodleżynowe. Jak to działa w praktyce? Wierzchnia warstwa materaca, która ma największy kontakt z ciałem powinna redukować nacisk, umożliwiać swobodny przepływ krwi dając poczucie relaksu, odprężenia i pełnego komfortu. Dobrym pomysłem dla seniora są materace z pianką termoelastyczną, która dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła, zapamiętuje kształt ciała, a po zmianie pozycji snu wraca do swojego pierwotnego kształtu.


Czy materace kieszeniowe są lepsze od piankowych - jak dokonać wyboru?

Planowanie zakupu nowego materaca do sypialni to niełatwe zadanie. A więc piankowy czy sprężynowy? Jeżeli do tej pory nadal nie macie pewności, który materac będzie dla Was odpowiedni - poniżej przedstawiamy zalety materacy kieszeniowych. 

Kiedy wybrać materac kieszeniowy?

Taki materac do łóżka będzie idealnym wyborem jeżeli oczekujesz :

 • Amortyzacji ruchów - idealne rozwiązanie dla par, brak kołysania czy zsuwania się w razie gwałtownych zmian pozycji - podparcie punktowe całego ciała 
 • Równomiernego rozłożenie nacisku - każda sprężyna działa osobno dając podparcie tam gdzie jest to konieczne
 • Odciążenia
 • Delikatnej powierzchni spania


Materace do spania - czy piankowe materace są dobre?

Ten rodzaj materacy dzieli się na kategorie z uwagi na to z czego wykonano całe wypełnienie. Podobnie jak w materacach kieszeniowych modele piankowe czy lateksowe również mogą składać się z warstw. Często łączy się dwa rodzaje materiałów by dać klientom dwie możliwości przy jednym zakupie, w sytuacjach kiedy obie pianki wydają się odpowiednie. W naszej ofercie występują również połączenia piankowo-lateksowe co gwarantuje bardzo różne doznania bez potrzeby decydowania się na jeden rodzaj wypełnienia materaca.


Czy gęstość pianki ma znaczenie - które materace są lepsze?

Przy wyborze ważnym czynnikiem jest gęstość pianki jaką oferuje producent. Jest ona określana w kg/m2. Im większa liczba - tym gęściejsza pianka - tym lepsza jakość i gwarancja lepszego podparcia. Podział pianek ze względu na gęstość jest czymś z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę dlatego poniżej przedstawiamy ich rodzaje :

 • pianka poliuretanowa - podstawowa pianka o gęstości 25 kg/m3
 • pianka wysokoelastyczna HR - o gęstości 40 kg/m3 

                                                           - materace wysokoelastyczne posiadają piankę o zwiększonej sprężystości, daje większe                                                                   podparcie ciała oraz szybciej wraca do swojej pierwotnej formy

     - modele z naszej oferty : Aruba, seria Medivis oraz Bahrain

 • pianka wysokoelastyczna Naturalis  - o gęstości 35 kg/m3 

                                       - najzdrowsza i antyalergiczna pianka , daje poczucie delikatności i nie powoduje nadmiernego                                                        zapadania się, jest świetnym wypełnieniem materacy dla dzieci oraz alergików

                                       - modele z naszej oferty : Bahrain Naturalis

 • pianki Komfort Soft/Hard - o gęstości 50 kg/m3

                                                      - najwyższej jakości pianka o największej sprężystości, zapewnia bardzo dobrą cyrkulację                                                                powietrza dzięki otwarto komórkowej strukturze

                                                     - modele z naszej oferty : Adam i Ewa Elastik, Czwarty Etap

 • pianka termoelastyczna - o gęstościach dostosowanych do indywidualnych preferencji : 45 kg/m3 oraz 80 kg/m3, 

                                                     - w przypadku gęstości 45 kg/m3 materac będzie delikatniejszy z kolei materace gęstsze                                                                   zapewnią mocniejsze podparcie i większą odporność na odkształcenia

                                                     - materace termoelastyczne mocno dopasowują się do kształtu ciała i powoli wracają do                                                                 swojego kształtu, redukują nacisk i likwidują napięcie mięśni;  

                                                    - modele z naszej oferty : seria Medivis Lux, Bahrain

 • pianka LXI - o gęstości 80 kg/m3,

                             - hypoalericzna i bakteriobójcza, sprężysta pianka posiadająca właściwości zapamiętujące kształt ciała,                                        dzięki temu zapewnia doskonałe dopasowanie i redukcję nacisku bez nadmiernego zapadania się 

                              - modele z naszej oferty : Sueno Minor LXI, Adam i Ewa LXI

W przypadku materacy lateksowych wyróżniamy :

 • wkład lateksowy - lateks syntetyczny posiada gęstość 65-70 kg/m3,

                                         - jest antyalergiczny, przewiewny oraz odporny na deformację, jego elastyczność punktowa                                                            sprawia, że dopasowuje się do ciała zachowując sprężystość

                                         - modele z naszej oferty : Ibiza

 • wkład z lateksu naturalnego Talalay - o gęstości 58-99 kg/m3,

                                                                         - jest antybakteryjny, nie przyciąga kurzu oraz posiada najwyższy poziom cyrkulacji                                                                           powietrza, reguluje temperaturę ciała a dzięki najwyższej jakości naturalnego                                                                                     lateksu jest najbardziej trwałym i odpornym wkładem do materacy

                                                                         - modele z naszej oferty : Sueno Talalay Natural, Bahrain Talalay

Materace lateksowe doskonale nadają się na przykład dla dzieci ze względu na swoją sprężystość oraz higieniczność. Jest to również najlepszy wybór dla osób starszych, ponieważ materace te są stabilne, wspomagają ciało przy zmianach pozycji oraz wstaniu z łóżka.

Model piankowy - czy takiego materaca potrzebujesz?

Decydując się na zakup materaca należy wziąć pod uwagę własne preferencje. Materac piankowy wybierz jeśli :

 • lubisz twardsze, stabilne powierzchnie spania
 • kupujesz materac dla dziecka do 12 roku życia
 • preferujesz mocniejsze dopasowanie materaca do kształtu ciała 
 • szukasz materaca do stelaża z regulacją

Jak wybierać twardość materaca ?

Niezależnie od tego na jaki model materaca się zdecydujemy kluczowe jest odpowiednie dobranie twardości. Na twardość materacy wpływa zarówno gęstość materiału jak i twardość sprężyn. Polecamy skorzystanie z poniższej grafiki podpowiadającej jaki materac wybrać. 

Jeżeli Wasza waga znajduje się na granicy, pasując do obu możliwości można skłonić się ku takiej powierzchnia spania jaką preferowaliście do tej pory (np. korzystaliście z twardszej kanapy lub miękkiego materaca z którego byliście zadowoleni). Przedział wagowy podany jest na 1 użytkownika. W razie wątpliwości nasi doradcy chętnie udzielą pomocy. Odpowiednie dobranie twardości to gwarancja komfortowego snu oraz długa żywotność materaca.

Jak sprawdzić czy wybraliśmy dobrze - jaki materac jest najwygodniejszy?

Niezależnie od tego na jaki model materaca się zdecydujemy kluczowe jest odpowiednie dobranie twardości. Na twardość materacy wpływa zarówno gęstość materiału jak i twardość sprężyn. Polecamy skorzystanie z poniższej grafiki podpowiadającej jaki materac wybrać. 

Materac piankowy czy sprężynowy - wybierz najlepszy

Decydując się na materac zwróć uwagę na :

 1. Ilość i rodzaj sprężyn gdy kupujesz materac sprężynowy
 2. Możliwość wyboru 1 lub 7 polowej wersji (pamiętaj o wskazówkach dotyczących wzrostu i pozycjach spania)
 3. Wkład z jakiego wykonane są warstwy lub cały materac - kieruj się preferencją dotyczącą stopnia dopasowania do ciała oraz właściwościami na których Ci zależy np. antybakteryjność
 4. Dwu lub jedno stronność materaca 
 5. Własny komfort i wygodę

Może Cię zainteresować również:

materac na wymiar
14 październik 2013
Poradnik Sklep z materacami na wymiar zamówienie | najlepszy producent materacy 24 Maj 2023 Posz...
Ból pleców jaki materac wybrać
16 październik 2013
Poradnik Materac na ból kręgosłupa. Jaki materac wybrać?   28 Czerwiec 2021 Jeżeli cierpisz na...
14 maj 2024
Poradnik Najlepsze Łóżka i Sypialnie w Lubinie: Kompleksowy Przewodnik Poszukujesz idealnego mie...