Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Materac średnio twardy H3. Jaki materac wybrać? Dla kogo jest polecany twardy materac, a dla kogo średnio twardy materac?

24 październik 2023
materac na ból pleców, kręgosłupa, szyi, ramienia

Podejmując decyzję o zakupie nowego materaca, musimy brać pod uwagę, że na rynku jest dostępnych wiele opcji. Jedną z najważniejszych cech materaca do spania jest jego twardość. Twardość materaca wpływa na komfort snu, zdrowie kręgosłupa i ogólne samopoczucie. 

Idealny materac powinien zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, które pozwoli mu zachować naturalne, krzywizny. Dobrym wyborem jest materac średnio twardy.

Aby dowiedzieć się wszystkiego o materacach średnio twardych, powinieneś przeczytać poniższy artykuł.

Jak określić twardość materaca?

W Polsce najpopularniejsza jest skala twardości materacy, która określana jest za pomocą symboli: H1, H2, H3, H4, które informują nas o tym, jaki materac jest odpowiedni dla danej wagi.

 • H1 - materac bardzo miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg, np. dla małych dzieci, nastolatków, osób starszych
 • H2 - materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze od 60 do 80 kg, np. dla osób śpiących na boku lub na plecach.
 • H3 - materac średnio twardy, przeznaczony dla osób o wadze od 80 do 100 kg, np. dla osób śpiących na boku lub na plecach.
 • H4 - materac twardy, przeznaczony dla osób o wadze powyżej 100 kg, np. dla osób śpiących na plecach, 

Co to znaczy materac średnio twardy H3?

Materac średnio twardy jest oznaczony symbolem H3  w skali twardości.

Twardość H3 to najpopularniejsza twardość materaca, ponieważ zapewnia komfort i wsparcie dla większości osób. Materac średnio twardy bardzo dobrze reaguje na nacisk, ustępuje pod ciężarem ciała, jednak nie zapada się zbyt mocno, zapobiega uczuciu „zatapiania się" w podłoże. Materace średnio twarde są polecane osobom o wadze od 70 do 100 kg. Są również dobrym wyborem dla osób śpiących na boku lub plecach.

Z czego wykonane są materace średnio twarde?

Średnio twarde materace H3 są wykonane z różnych materiałów o średniej gęstości, w tym:

 • Lateks Talalaynaturalny materiał pozyskiwany z kauczuku drzewa Hevea brasiliensis. Jest bardzo elastyczny i dopasowuje się do kształtu ciała. Średnio twarde materace wykonane z lateksu zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa i są bardzo trwałe i hipoalergiczne, np. materac Sueno Talalay Natural H3

 • Sprężyny kieszeniowe- to klasyczny materiał wykorzystywany do produkcji materaców. Rdzeń materaca średnio twardego zazwyczaj stanowią sprężyny multipocket. Zapewniają dobre podparcie dla ciała i są bardzo trwałe, np. materac Venus Multipocket H3

 • Pianka wysokoelastyczna HR — doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Zapewnia wysoki komfort snu, dobre dopasowanie do ciała oraz bardzo dobrą wentylację wkładu, np. materac Aruba H3

Co to znaczy materac twardy?

Materac średnio twardy jest oznaczony symbolem H4Stworzony jest dla osób o wadze powyżej 100-120 kg. Materace o twardości H4 zapewniają solidne podparcie kręgosłupa, zapobiegają jego deformacjom i bólom pleców. Materace H4 są również bardzo odporne na odkształcenia, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. 

Z czego wykonane są twarde materace?

Materace H4 są wykonane z materiałów o dużej gęstości, takich jak:

Który materac jest lepszy twardy czy średnio twardy?

Twardy materac zapewnia dobre podparcie szczególnie dla osób o wyższej wadze — powyżej 100 kgJest to dobry wybór dla osób, które śpią na plecach lub brzuchu.

Średnio twardy materac to najbardziej uniwersalny wybór. To bardzo dobre połączenie wygody i wsparcia dla kręgosłupa. Dobry wybór dla osób ważących ok. 80-100 kg, oraz takich, które nie mają problemu z układem krążenia. Tę twardość powinny rozważyć również osoby, które lubią spać w różnych pozycjach.

Dobór twardości materac będzie zależał od wielu czynników. Wybierając twardość, weź pod uwagę:

 • pozycję w której śpisz — osoby śpiące na plecach i brzuchu potrzebują twardszego materaca

 • swoją wagę i wzrost — niska i bardziej korpulentna osoba potrzebuje bardziej miękkiego materaca, niż ktoś wysoki i bardzo szczupły

 • osobiste preferencje dotyczące twardości. Jeśli lubisz spać na miękkim materacu, możesz wybrać materac o mniejszej twardości — i na odwrót, gdy lubisz twarde materace możesz zdecydować się na model o wyższej twardości.

Czy spanie na twardym materacu jest zdrowe?

Od wielu lat panuje mit, że twardy materac, to zdrowy materac. Nic bardziej mylnego. Wkład materaca powinien być dopasowany do osoby, która na nim śpi. 

Spanie na twardszym (ale nie za twardym!) materacu może przynieść wiele korzyści jak:

 • dobre podparcie kręgosłupa
 • zmniejszenie bólu pleców
 • zmniejszenie bólu stawów

Jednak pamiętaj, że spanie na zbyt twardym materacu może być niekorzystne dla zdrowia.

Zbyt twardy materac może powodować ból pleców. Ciało powinno być podparte na całej długości, a zbyt twardy materac powoduje luki na niektórych odcinkach pleców. Bardzo twardy materac powoduje, że ciało wygina się w łuk i najczęściej brakuje mu podparcia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co powoduje ból tej partii pleców. Zbyt twardy materac może również powodować drętwienie i mrowienie, ponieważ tkanki miękkie cała są uciskane.

Oto kilka objawów, które mogą wskazywać, że materac jest zbyt twardy:

 • ból pleców
 • drętwienie i mrowienie ręki, nogi, problemy z krążeniem krwi
 • problem ze znalezieniem komfortowej pozycji snu
 • budzenie się z bólem

Na jakim materacu śpi się najlepiej - jaki materac h2 czy h3?

Wybór materaca to bardzo indywidualna sprawa. Aby odpowiednio dobrać twardość materaca, zwykle bierzemy pod uwagę wagę, wzrost oraz pozycję snu. Twardość materaca a pozycja snu:

 • Śpiący na brzuchu nie powinni wybierać zbyt miękkiego materaca, gdyż może to powodować ból pleców, 

 • Śpiący na boku zazwyczaj najlepiej odpoczywają na materacu o średniej twardości 

 • Śpiący na plecach mogą wybierać między materacem średnio twardym a twardym

Który materac jest twardszy H2 czy H3?

Materac H3 jest twardszy niż materac H2.

Skala twardości materacy najczęściej jest określana symbolami H1 - H4, gdzie:

H1 - oznacza materac miękki,

H2 - średnio miękki,

H3 - średnio twardy, 

H4 - twardy.

Jaki materac dla dziecka twardy czy średnio twardy

Ponieważ dzieci mają niższą masę ciała od dorosłych, należy dobrać dla nich odpowiednią twardość materaca. Zwróćmy uwagę, że to, co dla dorosłego człowieka wydaję się miękkie, dla dziecka może być twarde. Powszechnym błędem rodziców jest wybór twardości materaca na podstawie swoich osobistych preferencji. Ze względu na mniejszą masę ciała, dzieci nie potrzebują bardzo twardego materaca. Dla dzieci najlepszy będzie materac średnio miękki (oznaczenie H2) lub średnio twardy materac (oznaczenie H3).

Wybierz twardość:

H2 -dla młodszego, drobniejszego dziecka
H3 - dla dziecka w wieku późno szkolnym lub nastolatka (zawsze bierz pod uwagę masę ciała i wzrost).

Ceny materacy – ile kosztuje dobry średnio twardy materac?

Cena dobrego średnio twardego materaca może się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Cena zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj materaca (sprężynowy, piankowy, lateksowy)
 • Jakość materiałów znajdujących się w wypełnieniu materaca (pianka termoelastyczna - visco memory, wysokoelastyczna, lateks)
 • Rozmiar materaca (jednoosobowy, dwuosobowy)
 • Renoma producenta

Ogólnie rzecz biorąc, najtańsze materace sprężynowe, materace bonellowe są skonstruowane z podstawowej pianki poliuretanowej (oznaczonej jako pianka PUR lub symbolem T- ) oraz sprężyn bonelowych lub kieszeniowych pocket.

Materace piankowe są zazwyczaj droższe niż materace sprężynowe, ale są również bardziej komfortowe i zapewniają lepsze podparcie.

Materace lateksowe są najdroższe, ale są również najbardziej trwałe i wygodne.

Dobry średnio twardy materac to taki, który zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, jest wygodny i trwały.

Oto kilka przykładowych cen dobrych średnio twardych materaców:

 • Materac sprężynowy: 500-2000 zł (w zależności od jakości/ilości spręzyn i rodzaju panki), np. Amsterdam, Venus Multi Pocket

 • Materac piankowy: 1000-3000 zł, w zależności od jakości pianki np. ArubaCzwarty etap H3

 • Materac lateksowy: 2000-5000 zł (w zależności od tego czy lateks jest syntetyczny, czy naturalny), np Ibiza, Sueno Natural

Godnymi uwagi są średniotwarde materace (oznaczone symbolem H3) z oferty M&K Foam - Materace KOŁO.

Czy materace średnio-twarde są dobre dla każdego?

Materace o skali twardości h3, to najczęściej kupowane materace na polskim rynku. Klienci cenią właściwości tego typu materaców ze względu na uniwersalność wyboru. Taki materac jest odpowiedni dla zdecydowanej większości osób, biorąc pod uwagę ciężar ciała: zakres od 70/80 kg aż do 100, nawet 110 kg (w zależności od modelu). Tak duży przedział wagowy powoduje, że materac o twardości H3, jest częstym wyborem par z większą różnicą wagi. Materac średnio twardy to idealny balans pomiędzy dobrym podparciem ciała a zdrowym i komfortowym snem. Taki materac dopasowuje się do ciała, zapewnia zdrowy sen oraz jest trwały i odporny na odkształcenia.

Czy materace średnio-twarde mają właściwości ortopedyczne?

Tak, materace średnio-twarde mogą mieć właściwości ortopedyczne. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego materaca do wagi ciała, pozycji snu. Aby wybrać odpowiednią twardość materaca należy wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki. Dobrze dobrany materac o odpowiedniej twardości zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i będzie zapobiegał jego skrzywieniu, Jest to szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z bólami pleców w trakcie snu i po przebudzeniu.

Materac średnio twardy to dobre połączenie komfortu i podparcia. Dzięki stabilnemu rdzeniowi nie mamy wrażenia zbyt dużej miękkości i leżenia w hamaku. Wysoki komfort dzięki zastosowaniu dobrej jakości pianek, np. pianki visco memory, materac nie jest zbyt miękki, co mogłoby powodować ból pleców.

Oczywiście, nie każdy materac średnio-twardy będzie miał właściwości ortopedyczne. Ważne jest, aby wybrać materac:

 • wykonany z wysokiej jakości materiałów. np.
  modele z pianką Naturalis, LXi lub Komfort (Soft, Hard).
  modele kieszeniowe
 • odpowiedni do wagi, wzrostu oraz pozycji snu

Dla kogo są polecane materace średnio twarde?

Materace średnio twarde oznaczone symbolem H3 są polecane dla:

 • Osób, które lubią spać w różnych pozycjach. Materac średnio twardy zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa w różnych pozycjach. Jest to szczególnie ważne dla osób, które lubią zmieniać pozycję podczas snu.

 • Osoby o prawidłowej wadze. Materace średnio twarde są zazwyczaj odpowiednie dla osób o przeciętnej wadze 70/80 kg do 100/110 kg i przeciętnym wzroście (165-180 cm). Osoby o wyższej wadze mogą potrzebować materaca o wyższej twardości.

Materac piankowy średnio twardy - pianka HR lub pianka termoelastyczna visco

Który rodzaj pianki jest lepszy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Materace wykonane z pianki HR zwanej również pianką wysoko elastyczną hr są zazwyczaj twardsze niż materace wykonane z pianki termoelastycznej. Jeśli szukasz materaca, który zapewni dobre podparcie, materac wykonany z pianki HR może być dobrym wyborem. Jeśli szukasz materaca, który zapewni komfortowy sen, materac wykonany z pianki termoelastycznej może być dobrym wyborem. Dopasowuje się on do ciała pod wpływem temperatury, co pozwala na idealne dostosowanie materaca do wagi i pozycji śpiącego.

Materac sprężynowy - kieszeniowy multipocket o średniej twardości

Materace kieszeniowe to dobry wybór dla osób szukających materaca średnio twardego. Materace kieszeniowe o średniej twardości, to jedne z najbardziej popularnych materaców na polskim rynku. Charakteryzują się tym, że sprężyny w ich wnętrzu są zamknięte w oddzielnych kieszonkach, dzięki czemu pracują niezależnie od siebie. Oznacza to, że podczas snu osoby śpiące obok siebie nie odczuwają ruchów drugiej osoby. Materace te są również bardzo wygodne, ponieważ sprężyny doskonale dopasowują się do kształtu ciała.

Materace kieszeniowe średnio twardepolecane osobom, które poszukują materaca o uniwersalnym charakterze. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób o różnej wadze i budowie ciała. Zapewniają dobre ułożenie kręgosłupa oraz zapobiegają powstawaniu bólów pleców.

Materac średnio twardy - jaki wybrać stelaż?

Do materaca średnio twardego najlepiej sprawdzi się stelaż z elastycznymi listwami. Listwy powinny być wykonane z drewna, najlepiej brzozowego, sosnowego lub bukowego. Aby sen by ł komfortowy, a materac nie niszczył się , w stelażu o długości 200 cm powinno się znajdować min. 28 elastycznych listew.  Odstęp między listwami nie powinien być większy niż 4 cm, a ich szerokość nie powinna przekraczać 8 cm.

Stelaż z elastycznymi listwami zapewnia odpowiednie podparcie dla materaca i zapobiega jego odkształceniom. Listwy są elastyczne, dzięki czemu pod wpływem nacisku materaca dopasowują się do jego kształtu. Dzięki temu materac nie będzie się zapadał, a kręgosłup będzie znajdował się w prawidłowym ułożeniu.

Oto kilka wskazówek przy wyborze stelaża do materaca średnio twardego:

 • Wybierz stelaż z elastycznymi listwami wykonanymi z drewna — dzięki temu materac odpowiednio dopasuje się do Twojej sylwetki, to pomoże utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji

 • Odstęp między listwami nie powinien być większy niż 4 cm, a ich szerokość nie powinna przekraczać 8 cm - to zapewni komfort i będzie zapobiegać deformacji materaca

 • Dopasuj stelaż do rozmiaru materaca

Zobacz polecane stelaże:

Oto kilka polecanych stelaży, które sprawdzą się w przypadku materaców o średniej twardości:

Sprawdź naszą ofertę materaców o średniej twardości:

W ofercie uznanego polskiego producenta materaców M&K Foam Materace KOŁO znajdziesz wiele modeli. Oto modele najchetniej wybierane przez klientów naszego sklepu:


Może Cię zainteresować również:

materac na wymiar
14 październik 2013
Poradnik Sklep z materacami na wymiar zamówienie | najlepszy producent materacy 24 Maj 2023 Posz...
Ból pleców jaki materac wybrać
16 październik 2013
Poradnik Materac na ból kręgosłupa. Jaki materac wybrać?   28 Czerwiec 2021 Jeżeli cierpisz na...
14 maj 2024
Poradnik Najlepsze Łóżka i Sypialnie w Lubinie: Kompleksowy Przewodnik Poszukujesz idealnego mie...