Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Materac na ból biodra. Jaki materac wybrać, gdy boli biodro?

11 wrzesień 2021
materac na ból pleców, kręgosłupa, szyi, ramienia

Obudziłeś się z bolącym biodrem? Zastanów się co jest tego przyczyną. Może nadwyrężyłeś mięśnie w trakcie zwiększonej aktywności? Może cierpisz na reumatoidalne zapelenie stawów lub doznałeś kontuzji w trakcie upadku? A może warto przyjrzeć się materacowi na którym śpisz?

Często przyczyna bólu biodra leży w obrębie Twojego łóżka. Źle dopasowany materac, może być przyczyną ucisku w okolicy biodra, co objawia się uporczywym bólem po przebudzeniu. Na taki ból szczególnie narażone są osoby śpiące na boku, gdyż w takiej pozycji cały ciężar ciała skoncentrowany jest ramieniu i biodrze - te części ciała muszą wytrzymać wielogodzinny nacisk.

Ból biodra po przebudzeniu - winny materac?

Stary materac przyczyną bólu biodra?

Jednym z najczęstszych powodów bólu biodra jest zwyczajnie wiekowy, zużyty materac. Wnętrze starego, wygniecionego materaca nie wspiera Twojego ciała tak, jak kiedyś. Nierówności podłoża, zapadnięte fragmenty powodują, że ciało ułożone jest w nienaturalnej pozycji, co powoduje napięcia w stawie biodrowym, który będąc w złym ułożeniu kilka godzin, zaczyna boleć.

Ból biodra może być odczuwalny również na nowym materacu, który jest źle dobrany do Twoich potrzeb. Zbyt twardy, sztywny materac nie dopasuje się do kształtu Twojego ciała i może uciskać newralgiczne miejsca, jak biodro i ramię - szczególnie gdy śpisz na boku.

Ból biodra z powodu materaca - co zrobić?

Aby ustalić, czy to materac jest przyczyną bólu biodra, najelepiej zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła Twoje ciało. Skup się na swoim samopoczuciu, gdy śpisz w innym miejscu, np. hotelu, na kanapie lub będąc w gościach. Jeżeli po nocy w innym łóżku jesteś wyspany i nie boli Cię nic, to znaczy, że znalezłeś winnego...

Ból biodra spowodowany przez materac nie powinien być ignorowany, gdyż może przekształcić się w przewlekłą odmianę, która nie pozwoli Ci spać w nocy.

Wymiana starego materaca na nowy

Jeżeli to stary materac jest przyczyną bólu biodra, najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. Nie ma sensu zwlekać z zakupem nowego materaca, gdyż każda noc może pogorszyć ból i sprawić, że stanie się nie do wytrzymania. Zakup nowego materaca to rozwiązanie, które nie tylko usunie problem bolącego biodra, ale przyczyni się również do lepszej regeneracji organizmu, sprawi, że obudzisz się wypoczęty i pełen energii każdego dnia.

Zakup materac nawierzchniowego

Jeżeli niedawno kupiłeś materac, a biodro nadal boli, to powinieneś rozważyć jego wymianę lub kupić materac nawierzchniowy, który potrafi znacząco poprawić komfort snu na zbyt twardym materacu. Polecamy materace nawierzchniowe renomowanego polskiego producenta M&K Foam - Materace KOŁO. Są one tak zaprojektowane, by załagodzić ucisk i poprawić komfort snu na zbyt twardym materacu.

Materace nawierzchniowe zmiękczające

Ból biodra - jaki materac wybrać twardy, czy miękki?

Pora zastanowić się jaki materac będzie najlepszy w przypadku bólu biodra. Na czym skupić się wybierając materac, gdy boli nas biodro? Czy dobry materac powinien być twardy, czy raczej miękki?

Czy za twardy materac może powodować ból biodra?

Tak. Niestety za twardy materac może powodować ból w okolicy biodra, szczególnie gdy śpimy na boku. Leżąc na boku, cały ciężar ciała opiera sie na ramieniu i biodrze, gdy materac jest sztywny/twardy uciska biodro, co prowadzi do jego bólu. Z czasem ból może się pogłębiać, więc warto rozważyć wymianę materaca na nowy lub zakup materaca nawierzchniowego, który złagodzi ucisk wywierany na biodro.

Czy zbyt miękki materac może powodować ból biodra?

Na zbyt miękkim materacu ciało przybiera pozycję podobną do tej, w jakiej leżymy w hamaku. Takie ułożenie jest szczególnie niekorzystne dla biodra, szczególnie gdy lubimy spać na boku. W takiej pozycji kolana spoczywają wyżej niż miednica, co powoduje duży nacisk oraz dodatkowe obciążenie stawu biodrowego.

Materac średnio twardy - najlepszy na ból biodra

Najlepszym rozwiązaniem na ból biodra jest materac średnio twardy. Czyli materac który dobrze podpiera (ciało nie zapada się w nim), a jednocześnie daje uczucie komfortu, miękkości, relaksu. Zalecane są materace, które łagodzą ucisk.

Godnymi uwagi są średniotwarde materace (oznaczone symbolem H3) z oferty M&K Foam - Materace KOŁO.


Jakie pozycje do spania są najlepsze w przypadku bólu biodra?

Niektóre pozycje spania sprawią, że biodro jest dodatkowo obciążone, co w konsekwencji powoduje ból i nieprzespane noce. Aby nie budzić się w nocy z uczuciem dyskomfortu powinieneś zwrócić uwagę w jakiej pozycji śpisz.

Najmniej obciążająca dla bioder jest pozycja na plecach z lekko rozstawionymi nogami. Takie ułożenie ciała odciąża staw biodrowy i łagodzi ucisk. 

Jeżeli lubisz spać na boku wybierz stronę ciała, która nie boli, i umieść twardą poduszkę między nogami. Ważne aby poduszka była umieszczona na całej wewnętrznej długości nóg od krocza aż po kostki. Taki klin sprawia, że biodro jest ułożone w naturalnej pozycji, dzięki czemu nie tworzą sie dodatkowe napięcia.


Może Cię zainteresować również:

14 maj 2024
Poradnik Najlepsze Łóżka i Sypialnie w Lubinie: Kompleksowy Przewodnik Poszukujesz idealnego mie...
materac na wymiar
14 październik 2013
Poradnik Sklep z materacami na wymiar zamówienie | najlepszy producent materacy 24 Maj 2023 ...
24 październik 2023
Poradnik Najlepszy materac - kieszeniowy czy piankowy, który materac wybrać? Od wyboru now...