Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Tkanina Tencel - nowoczesne włókno, uwielbiane przez kochających zdrowy sen!

Nowoczesne technologie wykorzystywane są we wszystkich dziedzinach produkcji, również w przemyśle włókienniczym. Przykładem ogromnego rozwoju i postępu technologicznego w tej dziedzinie jest tkanina Tencel, która na dobre zagościła w branży sypialnianej. Włókno Tencel można często spotkać w składzie bielizny nocnej, pościeli, prześcieradeł oraz pokrowców, w których występują materace M&K Foam — Materace KOŁO. Projektanci i producenci kładący nacisk na zdrowy sen coraz częściej sięgają po ten niesamowity materiał. Czy właściwości tkaniny Tencel rzeczywiście są tak niesamowite, że otwiera ona nową erą w dziedzinie włókien? Poniżej dowiesz się, dlaczego włókno Tencel nazywane jest materiałem przyszłości.

Tencel

TENCEL® - nowa generacja fibry

TENCEL® otworzył nową erę w technologii włókien. Struktura włókna TENCEL® jest tak innowacyjna i nowoczesna, że okrzyknieto je materiałem nowej generacji. Swe wyjątkowe właściwości TENCEL® uzyskuje dzięki nowatorskim nanofibrylom, które powodują, że tkanina jest:

 • delikatna jak jedwab
 • mocna jak poliester
 • ciepła jak wełna
 • bardziej chłonna od bawełny

Tencel — perfekcyjne odprowadzanie wilgoci podczas snu

Ludzkie ciało głównie składa się z wody. Całkowicie naturalnym zjawiskiem jest utrata w nocy wraz z potem ok. 0,5 l wody. Ważne jest aby materac do spania, a przede wszytkim jego pokrowiec zapewniał nam komfort w tym zakresie. TENCEL jest niezastąpiony w pochłanianiu wilgoci. Włókna wchłaniają nadmiar płynu, zatrzymują w sobie, po czym szybko uwalniają je do atmosfery. Dzięki temu nigdy nie mamy przykrego wrażenia, że leżymy w wilgotnym łóżku, a wręcz przeciwnie przez całą noc cieszymy się higienicznym i beztroskim snem. 

Tencel vs poliester

Perfekcyjne odprowadzanie wilgoci

TENCEL® idealnie transportuje wilgoć, co jest zjawiskiem niepowtarzalnym wśród włókien syntetycznych. Odpowiedzialna jest za to nanotechnologia, która wspomaga naturalne własności włókien i gwarantuje optymalny klimat dla skóry. W przeciwieństwie do TENCEL® włókna syntetyczne nie wchłaniają wilgoci do wnętrza. Grafika obok przedstawia jak Tencel, w porównaniu do innych włókien pochłania wilgoć.

TENCEL® pochłania o 50% wilgoci więcej niż bawełna

 TENCEL® pochłania o 50% więcej wilgoci niż słynąca z bardzo dobrej chłonności bawełna, zaś włókna syntetyczne jak poliester nie chłoną w ogóle wilgoci.

Bawelna-woda.jpg Tencel_-_woda.jpg Poliester_-_woda.jpg Grafika bazuje na badaniach prowadzonych mikroskopem elektronowym przez M. Abu Rous et al., AUTEX Textile World Conference (2005) , woda została zabarwiona na niebiesko. Wchłanianie pary wodnej przy ekstremalnej wilgotności powietrza.
Bawełna Tencel  Poliester  

 Perfekcyjne odprowadzanie wilgoci TENCEL zawdzięcza nanowłóknom, które niesamowicie zwiększają możliwość wchłaniania płynów.  Fibryle są to małe "włoski" z którego składa się włókno. To właśnie wyjątkowa struktura fibryli spowodowała przełom w dziedzinie włókienniczej. Innowacyjna budowa powoduje, że mamy do czynienia z włóknem, które pozwala na produkcję wyrobów (w tym pokrowców na materac) o których wcześniej można było tylko pomarzyć. Jest to przełom i pierwsze włókno celulozowe, które ma tak oryginalną konstrukcję. Dopracowane i nieprzypadkowe rozmieszczenie fibryli powoduje, że TENCEL jest hydrofilowy, czyli optymalnie absorbuje wilgoć, jednocześnie utrzymując bardzo dobre właściwości chłodzące.

Tencel — przyjemna gładkość

Pokrowce na materace do spania M&K Foam — Materace KOŁO z włóknem TENCEL® zapewniają bardzo duży komfort snu nie tylko utrzymują powierzchnię materaca suchą, ale również posiadają nadzwyczaj gładką powierzchnię. 

Tencel vs. bawełna
Zdjęcie pokazuje różnicę pomiędzy gładką strukturą  włókna TENCEL® (po lewej stronie), a bardziej szorstką bawełną (po prawej stronie). Na pierwszy rzut oka widać różnice pomiędzy gładką powierzchnią tego innowacyjnego włókna, a szorstką powierzchnią bawełny. Oprócz tego na przyjemne odczucia  w kontakcie ze skórą odpowiada mniejsza sztywność włókna TENCEL® 
 

TENCEL — pokocha go Twoja skóra

struktura włókna TENCEL®
W tym przypadku pokazana jest różnica w strukturze włókien bawełny, wełny i włókna TENCEL®. Na pierwszy rzut oka widać różnicę. Powierzchnia wełny jest bardzo "łuskowata", bawełny niereguralna i szorstka. Włókno Tencel jest gładkie i miłe w dotyku.
 
Szorstkie włókna mogą podrażniać skórę, gładkość włókien TENCEL da Ci uczucie miłego aksamitnego dotyku.
 

Tencel — włókno antybakteryjne, maksymalna higiena w łóżku

Tencel jest włóknem, które jest idealne dla osób, którym zależy na zdrowym, higienicznym śnie. Tencel udowodnił, że rozwój bakterii można ograniczyć w sposób całkowicie naturalny bez dodatków chemicznych. Test*  pokazuje, że wzrost bakterii na TENCEL® jest znacznie zmniejszony. Z drugiej strony we włóknach syntetycznych liczba bakterii wzrasta nawet 2000 razy. 

*Badania laboratoryjne wzrostu bakterii na tekstyliach: B. Redl, Medical University Innsbruck, Austria, 2004

tencel bakterie 
 

Tencel - tkanina przyjazna środowisku

TENCEL® to rewolucyjne włókno „organiczne” nowej ery uzyskiwane z surowego drewna.To czysta celuloza bez żadnych zanieczyszczeń. Tencel jest przyjazny dla środowiska i nie zawiera barwników. Produkcja włókna TENCEL® jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska dzięki procesowi produkcyjnemu w obiegu zamkniętym, w którym rozpuszczalniki używane w procesie są odzyskiwane w prawie 100%.

 • TENCEL jest produkowany z surowca odnawialnego
 • TENCEL to czyta celuloza bez żadnych zanieczyszczeń
 • Proces produkcji przyjazny dla środowiska
  • produkcja w obiegu zamkniętym
  • 99,5% odzyskania wody
 • Nagdody i certyfikaty
  • European Ecolabel
  • Panda Award (WWF Austria)
  • European Award for the Environment
  • PEFC -Program zatwierdzania certyfikacji lasów
  • Oekotex standard 100 

Tencel - pokrowce na materac M&K FOAM - Materace KOŁO

Włókno Tencel  wykorzystywane jest w pokrowcach na materac producenta M&K FOAM - MAterace KOŁO. Dzięki swoim właściwościom powoduje, że sen jest jeszcze zdrowszy i bardziej komfortowy.

Pokrowce na materac M&K FOAM - materace KOŁO, które w składzie posiadają włókno TENCEL:

 
pokrowiec anti-stress
Anti - stress
MATERIAŁ: 35 % tencel – wiskoza wysokiej jakości, 57 % poliester, 8% elastan
OPIS:pokrowiec niepikowany, posiada zamek pozwalający na ściągnięcie pokrowca celem np. wyprania go
JAK PRAĆ?:pranie w temperaturze do 60°C
INFORMACJE: bardzo dobrze odprowadza wilgoć, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy, posiada doskonałe własności regulacji temperatury, materiał posiada powłokę antystresową, jest gładki i miły w dotyku.
 
pokrowiec Impuls
Impuls
MATERIAŁ:35 % tencel – wiskoza wysokiej jakości, 58 % poliester, 7 % elastan
OPIS:Pokrowiec niepikowany. Zastosowanie zamka rozdzielczego umożliwia zdjęcie pokrowca i wypranie go.
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE: Pokrowiec posiada jony srebra. Bardzo dobrze odprowadza wilgoć, posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, posiada doskonałe własności regulacji temperatury, jest gładki i miły w dotyku.
 
pokrowiec Silver Lux
Silver Lux
MATERIAŁ:35 % tencel – wiskoza wysokiej jakości, 58 % poliester, 7 % elastan
OPIS:Pokrowiec niepikowany. Zastosowanie zamka rozdzielczego umożliwia zdjęcie pokrowca i wypranie go.
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE:znacznie lepsze odprowadzanie wilgoci niż tradycyjna bawełna, równomierna struktura włókna utrudnia brudzenie, a poprzez zastosowane jony srebra pokrowiec posiada własności antygrzybiczne i antybakteryjne.
 
pokrowiec Tencel
Tencel
MATERIAŁ: 35% Tencel viskoza wysokiej jakości, 65% poliester
OPIS:pikowany obustronnie antyalergiczną owatą 400g/m2. Pokrowiec posiada zamek rozdzielczy umożliwiający zdjęcie i wypranie
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE: Właściwości: nadzwyczaj gładkie włókno bez dodatków chemikaliów, bardzo szybkie odprowadzanie wilgoci, nie podrażnia skóry, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy, posiada doskonałe własności regulacji temperatury
 
pokrowiec Impuls
Tencel Caro
MATERIAŁ: 35% Tencel viskoza wysokiej jakości, 65% poliester
OPIS: pikowany obustronnie antyalergiczną owatą 200g/m2.Pokrowiec posiada zamek rozdzielczy umożliwiający zdjęcie i wypranie. Pokrowiec pikowany w kwadraty 20x20cm..
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE: Właściwości: nadzwyczaj gładkie włókno bez dodatków chemikaliów, bardzo szybkie odprowadzanie wilgoci, nie podrażnia skóry, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy, posiada doskonałe własności regulacji temperatury
 
pokrowiec Silver Active
Silver Active
MATERIAŁ:35% Tencel viskoza wysokiej jakości, 65% poliester
OPIS:pikowany obustronnie antyalergiczną owatą 400g/m2. posiada zamek rozdzielczy umożliwiający zdjęcie i wypranie pokrowca 
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE:znacznie lepsze odprowadzanie wilgoci niż tradycyjna bawełna, równomierna struktura włókna utrudnia brudzenie, a poprzez zastosowane jony srebra pokrowiec posiada własności antygrzybiczne i antybakteryjne.
 
  Tencel LUX s
Tencel LUX
MATERIAŁ: 35% Tencel viskoza wysokiej jakości, 65% poliester
OPIS:niepikowany .Pokrowiec posiada zamek rozdzielczy umożliwiający zdjęcie i wypranie. 
JAK PRAĆ?:pranie w temp. do 60°C. 
INFORMACJE:Właściwości: nadzwyczaj gładkie włókno bez dodatków chemikaliów, bardzo szybkie odprowadzanie wilgoci, nie podrażnia skóry, zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy, posiada doskonałe własności regulacji temperatury
 

Podsumowanie:

Tencel to jedno z najbardziej nowoczesnych włókien, które posiada wiele właściwości korzystnie wpływajacych na zdrowie i komfort. Z tego powodu jest chetnie TENCEL wykorzystywany w przemyśle sypialnianym, miedzy innymi jako włókno występujące w pokrowcach materaców.

Własciwośći włókna Tencel:

 • Przyjemnie chłodno latem, cudownie ciepło zimą
 • Wyjątkowa absorpcja wilgoci
 • Antyalergiczny
 • 100% surowców naturalnych
 •  optymalna cyrkulacja powietrza
 •  wyjątkowo wysoka chłonność wilgoci
 •  bardzo szybki transport wilgoci
 •  jedwabista i luksusowa powierzchnia
 •  szczególnie wytrzymałe
 •  łatwe w utrzymaniu
 •  przyjazny dla środowiska
 • w wyraźny sposób poprawia jakość snu 

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA I WYKORZYSTYWANIA TEKSTÓW ZAWARTYCH NA TEJ STRONIE BEZ WIEDZY I ZGODY AUTORA. WSZELKIE TEKSTY, JEŚLI NIE ZAZNACZONO INACZEJ SĄ WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ AUTORA STRONY.