tel. 534 448 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne

Twój koszyk jest pusty

  • Start
  • Poradnik
  • Stelaż do łożka - jaki wybrać, czym się kierować

Stelaż do łożka - jaki wybrać, czym się kierować

Wybierając łóżko i materac do spania stajemy także przed wyborem stelaża do łóżka. Pochłonięci, dopasowaniem mebla do wnętrza, wyborem najwygodniejszego materaca, niestety często zapominamy o stelażu i decydujemy się na pierwszą lepszą opcję, zaproponowaną w zestawie. Tylko pozornie wydaje się, że stelaż do łożka nie ma dużego znaczenia. W rzeczywistości to on decyduje w dużej mierze o komforcie snu i jakości naszego wypoczynku. Prawidłowo wybrany stelaż chroni materac przed odkształceniami, wspomaga prawidłową wentylację jego wnętrza, dba o prawidłowe ułożenie ciała oraz wydłuża żywotność wkładu materaca.

Ale jak spośród wszystkich stelaży do łożek wybrać najlepszy model? Czym kierować się w wyborze, aby wybrać stelaż, który będzie odpowiedni do łóżka, materaca oraz wspomoże regenerację organizmu? Poniżej kilka porad jak dopasować stelaż do łóżka.

Jak wybrac stelaz do lozka

Jak dopasować stelaż do modelu łóżka

Jednym z krtyeriów wyboru stelaża jest dopasowanie go do ramy łóżka. W łóżku jednoosobowym większość stelaży będzie odpowiednia. W łóżkach dwuosobowych od wymiaru 120x200 w górę zazwyczaj stosuje się środkową listwę podpierającą ale zdarza się, że takiej listwy nie ma i wtedy należy wybrać specjalny stelaż, który nie potrzebuje wsparcia na środku.

Listwa wzdluzna2

Stelaż do łózka dwuosobowego z listwą wzdłużną

Jeżeli łóżko dwuosobowe posiada listwę środkową jak na rysunku powyżej, to można zastosować:

Dwa odrębne stelaże

Dwa niezależne stelaże. Przy łóżku 160x200 - 2 szt. stelaża 80x200, np. Twinflex lub Trioflex

Jeden stelaż dwupolowy

Można również zastosować jeden stelaż w całości, który ma dwa niezależnie pracujace pola połączone środkową listwą. Takim stelażem jest np. stelaż Twinpack.

Stelaż do łózka dwuosobowego bez listwy wzdłużnej

Jeżeli łożko dwuosobowe nie posiada listwy wzdłużnej, to trzeba zastosować odpowiedni stelaz, który nie potrzebuje środkowego wsparcia. W ofercie M&K Foam - materace KOŁO, takim stelażem jest bukowy stelaż Duoflex

 


Jak dopasować stelaż do materaca

Oprócz podniesienia komfortu snu, wspomogania właściwości ortopedycznych materaca stelaż powinien chronić również materac przed odkształceniami. Podczas, gdy podstawowe materace bonelowe nie wymagają jakiegoś specjalnego stelaża i mogą to nawet być zwykłe deski pod materac, to w przypadku materaców bardziej nowoczesnych, np. materace kieszeniowe, materace lateskowe, materace piankowe lub materace termoelastyczne wymagany jest również bardziej nowoczesny stelaż pod materac.

Jakie stelaże chronią materac przed odkształceniami?

Zasada doboru stelaża do rodzaju materaca jest prosta. Stelaż pod materac powinien mieć odpowiednią gęstość listewek tzw. lameli oraz powinien być elastyczny.

Elastyczne stelaże

Położenie materaca na zwykłych deskach lub płycie nie jest najlepszym pomysłem, z jedenej strony obniży to znacząco komfort snu (szczególnie, gdy materac do spania będzie cieńszy niż 20 cm), a ponadto zmniejszy żywotność materaca. 

Stelaż powinien być elastyczny, ale co to w praktyce oznacza? Otóż elastyczny stelaż to taki, który delikatnie ugina się pod naciskiem, "pracuje" w sytuacji, w której zmieniamy pozycję snu. Taka praca stelaża, rozpręża nacisk i powoduje, że materac nie deformuje się, nie wygniata. Elastyczność listewek jest wynikiem ich konstrukcji, są one zbudowane z drewna klejonego warstwowo, dzięki czemu sprężynują.

Elastyczne listwy są bardzo wytrzymałe, przy jednoczesnym niskim ciężaże własnym. Nie obciążają nadmiernie ramy łóżka, łatwo je transportować, czy w razie potrzeby wyjąć z ramy łóżka. Ponadto lamele są odporne na pęknięcia, utrzymuja stabilny kształt, nie wyginają się, nie wykręcają , nie kurczą. Listwy elastyczne nie muszą być skręcane, nie muszą być łączone nawet w przypadku większych długości, co powoduje, że, np, w stelażu 160x200 można zastosować jedna długą listwę.

Elastyczność listew będzie miała duży wpływ na materace piankowe, które przy zbyt sztywnym stelażu są narażone na uszkodzenia, szczególnie, gdy będzie spała na nim osoba dorosła. Równiez materace termoelastyczne i materace lateksowe  wymagają stelaża elastycznego z tych samych powodów. Materace kieszeniowe nie stanowią wyjatku w przypadku wyboru stelaża, gdy rozpatrujemy ich zakup powinniśmy wziąć pod uwagę również zakup elastycznego stelaża.

Gęste stelaże

 Oprócz tego, że listwy powinny być elastyczne nie bez znaczenia jest ich gęstość. Gęsty stelaż zapewnia dobre podparcie materac w każdym punkie i powoduje, że nie zapada się on nadmiernie, jak może to mieć miejsce w przypadku stelaża o dużych przerwach między listwami. Zbyt rzadki stelaż może doprowadzić do deformacji materca, jego wygniecenia. Dlatego im więcej listew, tym lepiej.

Ile stelaż powinien mieć listew?  W przypadku materaca bonelowego, gdzie zastosowane spręzyny mają dużą średnicę  odstępy między listwami mogą być większe, wystarczy ok. 16 listew. Gdy decydujemy się na materac lateksowy, materac piankowy, materac termoelastyczny lub materac kieszeniowy wymagana jest większa gęstość listew. Najlepiej sprawdzają się wtedy stelaże zbudowane z co najmniej 28 listew  lub nawet 48 listew, jak w przypadku stelaża Trioflex. Odległość między listewkami powinna mieć ok 2 - 2,5 cm, to zapobiegnie, np. wpadnięciu kieszonki ze sprężyną między listwy oraz dobrze podeprze materace z pianki lub materace lateksowe które nie będą "przeciekały" przez stelaż.

Grubość materaca a stelaż 

Im cieńszy materac do spania, tym większe znaczenie ma stelaż.  Dlatego wybierając stelaż, warto wziąć pod uwagę grubość materaca. W przypadku grubych materaców 25-30 cm stelaż będzie miał mniejsze znaczenie, nadal musi być gęsty i elastyczny, ale wszystkie dodatkowe rzeczy w postaci elastycznych ruchomych uchwytów, amortyzatorów będzie miała mniejsze znaczenie, nie będzie tak bardzo wyczuwalna. W przypadku materaców cieńszych niż standardowe poniżej 20 cm. warto zainwestować w dobry stelaż do łózka, gdyż będzie on miał bardzo dyży wpływa na komfort snu. Lepsze stelaże z większą ilością listew i, np. z redukcją "martwego pola"  można zastosować np. w materacach lateksowych, które zazwyczaj mają poniżej 20 cm wysokości, np. stelaż Trioflex.

Jak wybrać stelaż do łożka  - podsumowanie

Stelaż do łożka ma bardzo duże znaczenie. Źle dobrany może nie pasować do ramy łożka lub deformować materac wpływając na jego bardzo szybkie zużycie. Wybierając stelaż należy wziąć pod uwagę konstrukcję łóżka, szczególnie w przypadku łóżka dwuoosobowego. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materaca. Większość materaców do spania powinna być używana wraz ze stelażami gęstymi min. 28 listew oraz elastycznymi - sprężynującymi.

 


KONTAKT- INFOLINIA

M&K FOAM MATERACE KOŁO
Infolinia i zamówienia telefoniczne
 
PhoneBlueStel. 534 448 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LEGNICY

ul. Dziennikarska 6, 59-220 Legnica

PhoneBlueStel. 690 041 009

zamówienia telefoniczne, dział sprzedaży

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LUBINIE

ul. Pawia 67, 59-300 Lubin
(naprzeciwko Salonu Meblowego Mercus)

PhoneBlueStel. 534 448 009

zamówienia telefoniczne, dział sprzedaży

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

Copyright MateraceKolo.com.pl © 2019.