tel. 534 448 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne

Twój koszyk jest pusty

Materace KOŁO PROMOCJA

  • Start
  • Poradnik
  • Ból pleców i szyi - jaki materac wybrać

Ból pleców i szyi – jaki materac wybrać?

Materac na ból kręgosłupa.

Jeżeli cierpisz na chroniczny ból pleców lub szyi, wiesz zapewne jak bardzo tego typu dolegliwości potrafią wpłynąć na ilość nieprzespanych godzin w ciągu nocy. Komfort snu wpływa na nasze funkcjonowanie podczas całego następnego dnia. 

Raport opublikowany przez irlandzkich badaczy w czasopiśmie Clinical Journal of Pain (luty 2011) jednoznacznie wskazuje, że ból pleców/szyi może być istotnym czynnikiem obniżającym znacząco jakość snu.

bol placow i szyi matarac


Co powoduje ból pleców?


Jednym z istotnych czynników jest jakość podłoża, na którym śpimy.
Udowadniają to badania przeprowadzone w Indiach. U osób śpiących na materacu, którego wkład stanowiła pianka niskiej jakości (często spotykana w hostelach młodzieżowych) pojawiły się czasowe bóle pleców, którym nie towarzyszyły inne symptomy związane z układem nerwowym, np. jak w przypadku rwy kulszowej. Bóle pleców ustępowały zaraz po powrocie badanych do swoich łóżek.
Podsumowując: Jeżeli bolą Cię plecy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że śpisz na niewlaściwie dobranym materacu.

Twardy czy miekki materac?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w trakcie wyboru materaca. U osób skarżących się na ból pleców pojawiło się przekonanie, że "im twardszy materac, tym lepszy". Nic bardziej mylnego! Zbyt twardy materac może wzmagać problemy związane z kręgosłupem.

Dobór odpowiedniej twardości materaca zależy od kilku czynników:


Materac a rodzaj bólu pleców:


Jeżeli należysz do grona osób, u których ból kręgosłupa pojawia się w nocy podczas snu i rano po przebudzeniu oznacza to, że materac na którym śpimy jest źle dobrany. Gdy trudno się nam rano zgiąć - materac jest za twardy, gdy trudno się wyprostować oznacza to, że materac jest zbyt miękki.

Jeżeli ból kręgosłupa objawia się u Ciebie podczas chodzenia twardość materaca nie ma już tak dużego znaczenia, najważniejsze jest, byś leżąc czuł się komfortowo, by twoje ciało, mięśnie mogły odpocząć i się zrelaksować. Doskonałym rozwiązaniem są materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała i miękko je otula, redukując napięcie mięśni i zapobiegając zbyt częstym zmianom pozycji podczas snu. Zobacz materace z pianki termoelastycznej.

Osoby mające problem z wypadającym dyskiem, bądź nieokreślnom bólem kręgosłupa potrzebują podłoża do snu, które zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, dostosuje się do jego naturalnej krzywizny (lordozy), np. materace lateksowe, materace kieszonkowe, piankowe siedmiopolowe. 


Pozycja snu

Pozycja, w której śpisz wpływa na rodzaj podparcia, które potrzebuje Twój kręgosłup.

Badania wykazują, że osoby, które podczas wyboru materaca dopasowały go do pozycji, w której śpią w znacznie większym stopniu odczuły poprawę komfortu snu i częściej wskazywały na ustąpienie dolegliwości bólowych.


Śpiący na boku

większość ludzi śpi na boku lub w pozycji zbliżonej do embrionalnej z kolanami delikatnie podciągniętymi i zbliżonymi do klatki piersiowej. Ta pozycja ma tendencję do zwiększenia nacisku w rejonie bioder i ramion. Dla tego typu osób polecane są materaca bardziej miękkie, np. z pianki termoelastycznej, które pod wpływem ciepła dopasowują się do ciała szczególnie w okolicy kręgosłupa piersiowego i na odcinku kręgosłupa lędźwiowego.

Materace dla osób śpiących na boku


Śpiący na brzuchu

zdecydowanie powinni unikać pianki termoelastycznej, która powoduje, że brzuch zatapia się w łóżko i powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej i powoduje ból. Dla osób śpiących na brzuchu odpowiednie są materace średniotwarde. Najlepiej podczas wyboru położyć się w pozycji, w której śpimy i zwrócić uwagę, czy nie mamy nienaturalnego wrażenia, że brzuch "tonie" w materacu.
Efekt zatapiania się brzucha w materacu jest większy, gdy mamy wyższą wagę. Dla osób szczupłych nie musi to być takie dokuczliwe.

Materace dla osób śpiących na brzuchu

 


Śpiący na plecach

osoby śpiące na plecach mogą wybierać spośród wielu rodzajów materaców: lateksowych, piankowych, kieszonkowych. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które śpią najczęściej w pozycji w miarę prostopadłej do dolnej krawędzi łóżka są materace siedmiopolowe (o siedmiu strefach twardości).
Aby odciążyć kręgosłup w tej pozycji można skorzystać ze stelaża z podnoszonym zanóżkiem lub podłożyć zrolowany ręcznik lub poduszkę w okolicy kolan.

Materace dla osób śpiących na plecach
Materac dopasowany do indywidualnych potrzeb


Różni ludzie potrzebują różnych mteraców. Jeżeli bolą Cię plecy powinieneś wziąć pod uwagę swoje osobiste potrzeby i wrażenia. Idealny materac dla Ciebie powinien zapewniać dobre podparcie kręgosłupa i wywoływać uczucie komfortu i wygody.

 

 Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody autora. Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną autora strony.

 


KONTAKT- INFOLINIA

M&K FOAM MATERACE KOŁO
Infolinia i zamówienia telefoniczne
 
PhoneBlueStel. 534 448 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LEGNICY

ul. Dziennikarska 6, 59-220 Legnica

PhoneBlueStel. 690 041 009

zamówienia telefoniczne, dział sprzedaży

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LUBINIE

ul. Pawia 67, 59-300 Lubin
(naprzeciwko Salonu Meblowego Mercus)

PhoneBlueStel. 534 448 009

zamówienia telefoniczne, dział sprzedaży

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

Copyright MateraceKolo.com.pl © 2019.