tel. 71 30 71 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne 534 448 001 

Twój koszyk jest pusty

  • Start
  • Materace - rodzaje

Najlepsze materce? Rodzaje materaców do spania.

rodzaje materacy


Jak wybrać najlepszy materac do spania?

Czym sie kierować w wyborze materaca?

Czym się róznią wypełnienia w materacach?

 

 

Materace do spania sprężynowe (bonelowe)

sprezynaTego typu materace znane są od dawna. Kiedyś tapicerzy przykrywali wierzch sprężyn cienką warstwą pianki poliuretanowej, która miała stanowić warstwę izolacyjną między zastosowanym wewnątrz drutem, a ciałem człowieka. Z czasem, niestety słabej jakości pianka nie wytrzymywała ciągłej eksploatacji i sprężyny przebijały tapicerkę wydostając się na zewnątrz.
Obecnie sprężyny w materacach bonelowych pokrywane są warstwą ochronną, która zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz, taka warstwa często wykonana jest z filcu, włókna kokosowego, trawy morskiej, nierzadko połączonej z pianką poliuretanową. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka).


lightbulb (1)Ciekawe: Sprężyny w materacech bonelowych są ze sobą połączone w zwoje. Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Największą sprężystość mają materace 5-cio zwojowe.

exclamation1Ważne: Decydując się na materac bonelowy, należy zwrócić uwagę na jakość i średnicę drutu. Średnica drutu 2,2 mm powinna nas zadowolić, a jakość wykorzystanego drutu powinna być potwierdzna certyfikatem ISO 9001

 
Zalety   Wady 

 

 add Największą zaletą materaców  bonelowych, jest ich   cena. Materac  ze  sprężyn bonelowych można kupić za  stosunkowo niewielką  cenę.

 add Materac bonelowy jest  stosunkowo twardy, (szczególnie w  przypadku, gdy warstwa ochronna jest  wykonana z włókna  kokosowego), trzeba pamiętać, że dla jadnych jest to zaletą, dla innych wadą.

                                          

 remove Materace z wkładem ze sprężyn bonelowych mają bardzo małą elastyczność punktową, co  oznacza, że pod ciężarem śpiącej osoby odkształca się cała powierzchnia materaca w kierunku  do najcięższego miejsca. Powodem są połączone ze sobą sprężyny. Takie rozwiązanie jest  mało  komfortowe – materac nie dopasowuje się do kształtu ciała. Ma to niemały wpływ na  komfort  snu, szczególnie jeśli śpimy z partnerem 

Materace do spania kieszonkowe (kieszeniowe)

kieszonka copyMaterace kieszonkowe (lub inaczej – kieszeniowe), są inną kategorią materacy sprężynowych. Sprężyny w materacach kieszonkowych mają mniejszą średnicę, niż w materacach bonelowych i są w kształcie walca.
Nazwa materace kieszonkowe, pochodzi od specjalnych kieszonek z tkaniny, w których umieszczone są pojedyncze sprężyny. Dzięki kształtowi sprężyn i umieszczeniu ich w osobnych kieszonkach każda ze sprężyn pracuje niezależnie. Powoduje to, że materac jest bardziej elastyczny i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Sprężyna kieszeniowa pozwoli bardziej "wypukłym" częściom ciała - jak np. biodra czy ramiona - zapaść się głębiej w materac, zwiększając komfort snu i sprawiając, że kręgosłup będzie ułożony w naturalnej linii niezależnie od tego, czy śpimy na wznak, czy na boku.

 

lightbulb (1)Ciekawe: Im więcej sprężyn w materacu, tym jest on bardziej elastyczny. Ilość sprężyn ma wpływ na lepsze dopasowanie się podłoża do kształtu ciała i odwzorowania figury śpiącego na powierzchni materaca. Materace kieszonkowe z bardzo dużą ilością niewielkich sprężyn określa się mianem „multipocket”.

exclamation1Ważne: Przy zakupie materaca kieszonkowego należy zwróć uwagę na materiał, którym okryte są sprężyny (tzw. rodzaj obłożenia). Pianki poliuretanowe są względnie tanie ale nietrwałe (potrafią się wygniatać), pianki lateksowe są bardziej elastyczne i trwalsze, co powoduje jeszcze lepsze dopasowanie materaca.

 
Zalety   Wady 

 add Materac kieszonkowy ma dobrą elastyczność. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i dobrze podpiera kręgosłup dbając, by został zachowany jego anatomiczny kształt.

 add Materac kieszonkowy stanowi dobre rozwiązanie dla dwojga osób śpiących na jednym materacu. Sprężyny umieszczone w kieszonkach nie przenoszą ruchów materaca spowodowanych zmianą pozycji partnera. Wszystkie sprężyny pracują niezależnie.

                                          

 

 remove Materace kieszonkowe są stosunkowo ciężkie. Powoduje to duża ilość sprężyn wykonanych z grubszego (wysokogatunkowego) drutu. Problem zatem może stanowić regularne przewracanie materaca na drugą stronę (zalecane raz na 6 mies.), przesuwanie łóżka z położonym nań materacem, lub podnoszeniem stelaża w celu schowania pościeli do skrzyni łóżka.

remove Materace kieszonkowe raczej nie są zalecane do stelaży ruchomych, w których podnoszony jest zagłówek lub zanóżek. Przede wszystkim są za ciężkie i mogą powodować, że korzystanie z mechanizmu będzie utrudnione. Ponadto Materace kieszonkowe nie powinny być zginane, gdyż grozi to odkształceniem sprężyn.

 

Materace  do spania leteksowe

materace-lateksoweWypełnienie materaców lateksowych stanowi naturalny kauczuk pozyskany po procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego. Naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem pozyskanym w sposób syntetyczny . Dzięki temu procesowi uzyskuje się wyjątkowo trwały wkład materaca. Wykonanie wkładu materaca lateksowego z pianki kauczukowej jest gwarancją trwałości i sprężystości wielokrotnie większej niż ma to miejsce w przypadku zwykłych pianek poliuretanowych.

 

exclamation1Uwaga: Nie kupuj materaca lateksowego, który ma mniej niż 12cm wysokości. Taki materac nie zapewni dobrego podparcia ciała. Najlepiej, gdy grubość materaca lateksowego oscyluje wokół 17-20 cm.

 
Zalety   Wady 

 

 add  Materace lateksowe idealnie nadają się do współpracy ze stelażami o regulowanej wysokości (regulacja ręczna lub elektryczna).

 add Podobninie jak materac kieszonkowy, materac lateksowy doskonale amortyzuje ruchy śpiącego partnera, likwiduje zjawisko „bujania się” osoby śpiącej obok.

add Dzięki wysokiemu stopniowi elastyczności punktowej, materace lateksowe zapewniają doskonałe dopasowanie do kształtu ciała śpiącej na nim osoby, a przez to właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

add Wkład lateksowy jest trwały i odznacza się wysoką odpornością na odkształcenia „wygniatanie” .

addDobre rozwiązanie dla dwóch osób śpiących na jednym materacu- lateks nie przenosi ruchów "wiercącego się" partnera

 

 remove Wysoka cena.

 

 

Materace do spania z pianki wysokoelastycznej

monacoMianem pianki wysokoelastycznej określa się pianki najnowszej generacji. Pianka Kaltshaum lub Cold Foam, to pianka zimnotłoczona, którą stosuje się jako wewnętrzną warstwę materaca, gdyż posiada doskonałe właściwości nośne.
Wkłady materaców z pianek wysokoelastycznych są często profilowane ( nacinane) by uzyskać 3, 5 lub 7 stref twardości. Kanały wzdłużne i poprzeczne materaca oprócz różnej twardości zapewniają również doskonałą cyrkulację powietrz, co zapobiega przegrzaniu organizmu oraz niweluje pocenie się w nocy.

 Pianka wysokoelastyczna idealnie komponuje się z piankami lateksowymi lub zimnotłoczonymi. Dzięki takiemu połączeniu materac uzyskuje unikatowe właściwości. Różne typy pianek i lateksu łączy się na etapie produkcji lub najczęściej, poprzez łączenie dwóch warstw pianek w przeróżny sposób.

  

Zalety   Wady 

 

 add Materac z pianki wysokoelastycznej dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, dobrze podpiera kręgosłup zachowując jego anatomiczny kształt , zapewnia zdrowy wypoczynek.

add Pianka wysokoelastyczna wspaniele sprawdza się w jako miękkie przykrycie sprężyn kieszeniowych. Sprężyny zapewniają dobrą nośność i podparcie kręgosłupa, pianka powoduje, że kontakt ciała z materacem jest przyjemny.           

add Materac z pianki wysokoelastycznej doskonale przepuszcza powietrze dzięki otwartoporowatej strukturze komórkowej

add Niewielka masa własna.

add Materac z pianki wysokoelastycznej jest dobrym rozwiązaniem do stelaży regulowanych.

add Trwałość pianki wysokoelastycznej jest o 40% większa od pianek konwencjonalnych o tej samej gęstości.

 

 remove Nieco mniejsza trwałość, niż materace lateksowe.

 Materace do spania z pianki termoelastycznej

pianka termoelastycznaPianka termoelastyczna zwana inaczej pianką leniwą lub memory.
Pianka termoelastyczna zastosowana w materacach jest termowrażliwa, czyli reaguje na temperaturę ciała. Ciepło ciała przenikając do wnętrza materaca powoduje, że jego powierzchnia mięknie i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zachowując jego anatomiczną budowę podczas snu. Materace z pianką termoelastyczną dopasowują się do potrzeb użytkownika.
Pianka termoelastyczna redukuje nacisk. Wytworzona pod wpływem temperatury ciała niecka w kształcie ciała powoduje, że śpiąc komfortowo, dużo rzadziej zmieniamy pozycje snu (mięśnie odpoczywają). Nasze ciało szybko się odpręża, co powoduje, że dużo szybciej zasypiamy.

 
Zalety   Wady 

 

 add Materac z pianki termoelastycznej, dzięki temu, że mięknie pod wpływem ciepła, dopasowuje się do ciała swojego użytkownika, dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia zdrowy odpoczynek.

 add Pianka termoelastyczna dostosowując się do ciała powoduje, że rzadziej zmieniamy pozycje podczas snu, co powoduje odpoczywanie mięśni.

add Dopasowanie materaca do kształtu ciała ułatwia zasypiane.

add Zalecany w trakcie rekonwalescencji po urazach oraz dla osób zmagających się ze stanami zapalnymi stawów. Przy stanach zapalnych stawów miejsce chorobowe jest bardziej rozgrzane, co powoduje, że pianka bardziej ugina się i chroni bolącą część ciała.

add Doskonały dla kobiet w okresie ciąży i w okresie połogu. Pianka termoelastyczna otula ciało dbając o komfort przyszłej mamy.

 addMaterace termoelastyczne stanowią dobre rozwiązanie dla dwóch osób śpiących na jednym materacu. Pianka termoelastyczna najbardziej (nawet w porównaniu do lateksu i pianki wysokoelastycznej) amortyzyje ruchy "wiercącego się" partnera

 

 remove Niezbyt dobre rozwiązanie dla osób cięższych, które śpią na brzuchu.  

 

exclamation1

Uwaga: Podczas zakupu należy przyjrzeć się gęstości pianki. Gęstość jest wyrażona w kg/m3. Za bardzo przyzwoite uznaje się materace o gęstości pianki 50 kg/m3, materace z wyższej półki mają gęstość 80 kg/m3.

 

Materace do spania - zobacz nasze propozycje!

Znajdź nas na Google+Materace do spania koło zobacz

 

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO PRODUCENTA M&K FOAM

ul. Toruńska 267, 62-600 Koło

71 30 71 002 (dział sprzedaży)

534 448 001 (sprzedaż krajowa)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LEGNICY

ul. Dziennikarska 6, 59-220 Legnica

690 041 009 

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LUBINIE

ul. Pawia 67, 59-300 Lubin
(naprzeciwko Salonu Meblowego Mercus)

534 448 009

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

Copyright MateraceKolo.com.pl © 2019.