tel. 71 30 71 002
Infolinia i zamówienia telefoniczne 534 448 001 

Twój koszyk jest pusty

  • Start
  • Materac twardy czy miękki?

Materac twardy, czy miękki?

Jak dobrać twardość materaca?


twardy miekki


Dotykanie materaca jest najczęstszą metodą określania jego twardości podczas zakupu. Niestety metoda ta kompletnie nie jest w stanie nam odpowiedzieć, czy dany materac posiada twardość odpowiednią dla naszego ciała. Aby określić twardość materaca powinniśmy się na nim położyć, aby ciężar naszego ciała był rozłożony równomiernie na całej powierzchni.


Czego tak naprawdę oczekujesz?


Jeżeli szukasz materaca „twardego” powinieneś zastanowić się, co tak naprawdę rozumiesz pod tym pojęciem. Czy szukasz rzeczywiście materaca twardego, czy jednak bardziej zależy Ci na dobrym i komfortowym podparciu kręgosłupa?
Różnica jest zasadnicza, np. w przypadku materaców kieszonkowych materace o mniejszej gęstości sprężyn na m2 będą „twardsze” od materaców typu multipocket, w których ilość sprężyn jest podwojona. Jest to ocena znacznie uproszczona, gdyż większa ilość sprężyn na m2 zdecydowanie lepiej podpiera kręgosłup i stanowi o lepszej jakości materaca.


Jak określić twardość materaca?


Należy sobie zdać sprawę z tego, że twardość materaca jest odczuciem bardzo subiektywnym i zależy od wielu różnych czynników między innymi: wagi ciała, najczęściej przybieranej pozycji podczas snu, schorzeń kręgosłupa oraz indywidualnych przyzwyczajeń. Niektórzy określą dany materac jako twardy, inni ten sam model zakwalifikują raczej do kategorii materaców miękkich.

 

Waga ciała

wagaDo niedawna królował pogląd, wg. którego osoby ciężkie powinny wybierać materace twarde, a te o mniejszej wadze miękkie.
Istotnie, waga jest czynnikiem bardzo istotnym, jednak kluczowe znaczenie odgrywa ergonomia spania, czyli pozycja śpiącego i ułożenie kręgosłupa w tej pozycji.

 


Pozycja podczas snu

Odgrywa największe znaczenie podczas doboru materaca. Nie branie tego czynnika pod uwagę jest największym i najczęstszym błędem podczas procesu doboru odpowiedniego podłoża do spania.

 

Materac dobrze dobrany


prawidlowy materac

Dla śpiących na plecach – biodra powinny zagłębić się w materac, by kręgosłup utworzył zachował naturalną linię przypominającą literę „S” tzw. lordozę - łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka fizjologiczna lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

Dla śpiących na boku – biodra i ramiona powinny być zagłębione w taki sposób, aby tkanki otaczające nie były uciskane, a kręgosłup tworzył linię prostą. Kończyny nie drętwieją, a kręgosłup znajduje się w komfortowej pozycji.


Jeśli materac jest zbyt twardy

za twardy

  • Naczynia krwionośne są uciskane w miejscach wystających punktów kostnych – barki, biodra. Powoduje to drętwienie kończyn, częste zmiany pozycji podczas snu. Efektem jest ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem tkanek otaczających te newralgiczne punkty.
  • Mięśnie utrzymujące kręgosłup zamiast odpoczywać i rozluźniać się ciągle pracują, by utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzeniu mamy problem ze zgięciem się, kręgosłup jest sztywny, a mięśnie napięte.
  • Budzimy się zmęczeni, towarzyszy nam uczucie często określane jako „połamanie”

 

Jeśli materac jest zbyt miękki

zbyt miekki

  • Ciało „tonie” zapada się w materacu, przybieramy pozycję podobną do spania w hamaku, jest to ugięcie bardzo nienaturalne dla kręgosłupa, doprowadza to do uciśnięcia stawów międzykręgowych, podrażnienia korzeni nerwowych
  • każda zmiana pozycji wymaga wysiłku
  • mięśnie nie mogą się zrelaksować są naciągnięte, gdyż muszą ciągle dbać o właściwe wsparcie kręgosłupa,
  • budzimy się z bólem pleców, zmęczeni, trudno po przebudzeniu wyprostować się

 

materac-twardy-promocjaWiek

Również wiek wpływa na ocenę twardości materaca. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Seniorzy preferują materace nieco bardziej miękkie, niż osoby młodsze, jest to uzasadnione, gdyż częściej w tym wieku występują choroby układu krążenia, które zbyt twardy materac może wzmagać. W przypadkach przymusu dłuższego pobytu w łóżku doskonale sprawdzają się materace termoelastyczne, które niwelują ryzyko powstawania odleżyn.


Schorzenia kręgosłupa

Osoby z bólami pleców i szyi powinny zwrócić uwagę na rodzaj bólu i na tej podstawie wybrać odpowiedni materac. Więcej na temat doboru materaca w przypadku schorzeń kręgosłupa znajdziesz tutaj…

 

 

 

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO PRODUCENTA M&K FOAM

ul. Toruńska 267, 62-600 Koło

71 30 71 002 (dział sprzedaży)

534 448 001 (sprzedaż krajowa)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LEGNICY

ul. Dziennikarska 6, 59-220 Legnica

690 041 009 

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

SALON FIRMOWY

MATERACE KOŁO W LUBINIE

ul. Pawia 67, 59-300 Lubin
(naprzeciwko Salonu Meblowego Mercus)

534 448 009

Zapraszamy pn-pt 10.00-18.00, sob 10.00-14.00

Zobacz jak dojechać

Copyright MateraceKolo.com.pl © 2019.